Cesta k cíli: Jak dosáhnout toho, co opravdu chceme?
Název tohoto článku jsem změnila asi pětkrát. Všechny byly dobré, ale tak nějak jim chyběla jiskra. A pokud už se člověk rozhodně napsat něco motivačního, tak by tam rozhodně být měla.
Pro toto téma jsem se rozhodla zcela impulzivně, protože je to věc, se kterou bojuji takřka celý život. A myslím si, že nejsem zdaleka jediná. Určitě to znáte - máte sen, ale z nějakého důvodu nemáte sílu (vůli, chuť, energii...říkejte si tomu, jak chcete) na to, danou věc udělat.
Může se jednat o ''banální'' cíl, jako například naučit se říkat lidem ne, když po vás chtějí něco, co dělat nechcete, nebo se konečně naučit anglicky. Taky to ale může být touha podat přihlášku na vysokou školu v zahraničí nebo odstěhovat se na druhou stranu zeměkoule.
V mém konkrétním případě je to touha po svobodě a po jisté formě sebeurčení. Čas je drahý a nikdo nám ten, o který jsme už přišli, nevrátí. Z toho důvodu jsem vždy bojovala s rolí zaměstnance, který od rána do odpoledne dělá, co se po něm chce a teprve až s úderem šesté může začít žít.
Foto, vlasy, make-up & styling: https://www.facebook.com/SonkaSkerikVisage/
Někdy jsou sny jako ti motýli a pochybnosti jako mrak, který má snahu je zastínit. Nedejte se. ;)
Často se setkávám s tím, že lidé v mém okolí po něčem opravdu touží, ale nemají představu o tom, jak by svého cíle měli dosáhnout. Přešlapují na místě a danou věc rozpitvávají na titěrné molekuly, aby nakonec zjistili, že to dilema jejich rozhodování vůbec nijak neulehčilo. Mnohdy spíše naopak. Jiní zase žijí v představě, že na dosažení svého cíle budou potřebovat spoustu peněz, které nemají. (Nebudu lhát - pokut sníte o vlastním obchodě, založení společnosti a nákup zboží něco stojí. Jiné věci se ale dají dělat velmi low cost.)
Nakonec většina stejně zůstane stát na místě. I když je daná věc opravdu štve a vysává, žijí pro svoji jistotu, kdy vědí, co přijde zítra.
Takto, vážení, umírají sny.
Měla jsem před časem podobné dilema - udělat z jistoty ten krok do neznáma? Zvládnu to? A co když ne?
I přes svoji nejistotu jsem dospěla k závěru, že věci je lepší dělat, než o nich pouze přemýšlet. Nikdy totiž nevíme, co se může na naší cestě přihodit. Nemá tedy cenu se tím trápit předem.
Dlouze jsem ladila plán a nakonec jsem se rozhodla skočit. Protože jen ten skok mě dokáže udělat opravdu spokojenou.
Je mi ale jasné, že spousta lidí potřebuje k plnění svých snů trochu popostrčit. Někdy totiž můžeš mít pocit, že konečné rozhodnutí, zda se pustíš do realizace svých snů, nerozhoduješ až tak úplně sám. Proto je tady několik tipů, které by ti mohly celý proces ulehčit.
1. Stanov si cíl
Chceš být spisovatel, vědec nebo mít svoji vlastní kavárnu? První věc, kterou musíš udělat je, že si sedneš a budeš o dané věci přemýšlet. V čem jsi dobrý? Co by tě bavilo? Máš už v dané oblasti nějaké zkušenosti, nebo bys začínal zcela od nuly? Díky tomu si utřídíš myšlenky a snadněji určíš svůj směr.
2. Zjisti, co je potřeba
Když chceš napsat knihu, patrně to bude po stránce legislativy a zařizování jednodušší, než ta kavárna. V každém případě bys i tak měl zhruba vědět, jaké papíry je potřeba zajistit a jaké úřady navštívit, abys mohl svůj sen z papíru dostat do reality. Tahle část je otravná, ale pokud to myslíš opravdu vážně, nejde ji nijak přeskočit.
3. Najdi ''zkratku''
Zkratka k cíli v tomto případě není úplně to správné slovní spojení, situaci si ale značně ulehčíš, pokud se zapojíš do nějaké komunitní skupiny, zajdeš na kurz vaření s certifikátem nebo se zúčastníš soutěže pro mladé talenty. Díky tomu dokážeš, (nejen sobě), že už máš za sebou nějaké zkušenosti a úspěchy. Také získáš cenné kontakty, které ti mohou v mnoha ohledech pomoci v budoucnu.
4. Všechno jde
Někteří si myslí opak, ale všechno jde, když člověk opravdu chce. Je jasné, že nemůžeš úplně vypustit otázku přijmu v případě, že se rozhodneš odejít z práce a máš na krku hypotéku. Na druhou stranu - příjem můžeš mít i v době, kdy do žádné stálé práce nechodíš. Buď z podnikání, nebo z brigád, (v tomto případě počítej s tím, že si budeš platit zdravotní pojištění ze svého jako osoba bez zdanitelných příjmů).
Svět se tedy není jen černý, nebo bílý. Zpravidla se to dá vždycky nějak vymyslet/zařídit tak, aby to v rámci možností fungovalo do doby, než přejdeš do další fáze.
5. Měj plán
Občas ani sebevětší sen nemá naději na úspěch, takže má člověk tendenci vracet se do zajetých kolejí, (které mu ale nevyhovují). Proto, než se rozhodneš pro nějakou velkou akci, vždy promysli všechny možné alternativy, které mohou výrazně napomoci tvé cestě k úspěchu.
Pokud máš strach, že psaním knihy se neuživíš, můžeš psát bokem pro nějaký magazín. Nebo můžeš psát podklady pro odborné práce. V případě, že tě baví pečení, můžeš péct dorty a cukroví na zakázku.
Jestli máš uspět, pak je důležité si určit co nejširší pole působnosti, které se nebude nijak dalece lišit od tvého původního plánu. Pokud to znamená, že v nejistém období získáš prostředky a zkušenosti navíc, určitě to ber.
6. Vytrvalost a důvěra v úspěch
V neposlední řadě je potřeba zmínit, že abys mohl být úspěšný, budeš muset svému cíli podřídit velké množství času. Kdo se v každé volné chvíli věnuje tomu, co by opravdu chtěl, ten má opravdovou šanci na to, aby dosáhl toho, co si opravdu přeje.
Zároveň to chce ale velkou trpělivost. Zázraky se přes noc obvykle nedějí. Někdy cesta k úspěchu trvá týdny, jindy měsíce a dokonce i roky. Hlavní je to nevzdávat a věřit v sebe a svůj plán. Někdy to dokonce nevyjde napoprvé. Ber to ale jako zkušenost, ze které budeš profitovat v budoucnu. (A to i jen v případě, že už budeš vědět, do kterých dveří na úřadě máš jít.)
Komentáře
Okomentovat
Vážená uživatelko, uživateli, děkuji za tvůj komentář.
Tvůj e-mail a osobní údaje, které mi odesláním komentáře dáváš k dispozici, budou využity pouze k tomuto účelu, kterým se rozumí přidání komentáře, včetně běžné statistiky návštěvnosti webu pro osobní účel.