neděle 10. září 2017

Historické slavnosti ve Velkém Meziříčí - 1. Republika

Jak jsem již avizovala v jednom z dřívějších článků, přesně před týdnem se konaly Historické slavnosti ve Velkém Meziříčí, které se věnovaly období 1. republiky. Během těchto slavností bylo pro návštěvníky nachystáno množství vystoupení - od dětského loutkového divadla přes hudební vystoupení až po tři přehlídky dobové módy, kterých jsem se účastnila jako modelka.

Odjezd z Brna byl stanoven nejpozději na 7:30. Krom toho, že byla neděle ráno, tak ke všemu velmi hustě pršelo. A jelikož se celá akce konala venku, nebylo jisté, zda se nakonec nezkrátí či úplně nezruší.

Na místo jsme dorazili kolem 9 hodiny ráno, a to za stále trvajícího deště. Všichni jsme se nicméně dali do příprav první přehlídky, která měla lidem představit denní módu v období mezi lety 1918 - 1938. A protože se nás chystalo dohromady 20, umíte si jistě představit, jak to asi vypadalo. :)

Kadeřnice Irenka ze Spolku elegantních dam se postarala všem o odpovídající účes a ze mne se stala oficiálně neoficiální vizážistka všech, kteří to zrovna potřebovali. A že jich bylo dost....:)

Jako první jsem na sobě měla originální vycházkový model z konce 30./40. let s kloboučkem, kabelkou a nesměly chybět ani háčkované rukavičky.

Šaty, boty a doplňky: pujcovna-kostymy.com
Účes: Irena Vlahovičová

Nutno dodat, že během první přehlídky bylo na místě jen několik málo diváků, kteří se spokojeně schovávali pod množstvím kapucí a deštníků. V tento moment nám zřejmě vůbec nikdo nezáviděl.

Jako další přišla na řadu večerní a společenská móda. Tentokrát jsem vyfasovala černé dlouhé šaty s motivem květin a pošitými drobnými flitry. Na krk jsem pověsila korále, na ruce navlékla zvláště dlouhé rukavičky, přes ramena přehodila boa a do ruky si vzala drobnější kabelku na zlatém řetízku. Můžete si všimnout, že i líčení bylo pro tuto příležitost maličko výraznější.

Šaty, boty a doplňky: pujcovna-kostymy.com
Účes: Irena Vlahovičová

Šaty, boty a doplňky: pujcovna-kostymy.com
Účes: Irena Vlahovičová

A zde je celá naše skupinka ve večerních toaletách a společenských oděvech. :) Přehlídky se účastnili i ti úplně nejmenší z nejmenších.

A nakonec...

Šaty, boty a doplňky: pujcovna-kostymy.com
Účes: Irena Vlahovičová

Přišla móda pro volný čas, včetně prádla a plavek. 

Musím říci, že tento model jsem si zamilovala asi úplně ze všech nejvíce. Jednalo se o originální šaty z konce 30. let, háčkované rukavičky, baret a moji nejnovější knihu z roku 1926, kterou jsem se rozhodla využít jako vhodnou rekvizitu. (A kterou mi všichni zúčastnění nepokrytě záviděli.)

Šaty, boty a doplňky: pujcovna-kostymy.com
Účes: Irena Vlahovičová

Jak můžete vidět, k vidění byly například i sporty jako jízda na koni (a u toho úplně první dámské kalhoty), nebo lyžování. Z dále zastoupených sportů byla také cyklistika nebo plavání.

Pozn. Během této přehlídky již krásně svítilo sluníčko, což se odrazilo i na hojné účasti.

Šaty, boty a doplňky: pujcovna-kostymy.com
Účes: Irena Vlahovičová

Opět fotografie kompletní skupiny, včetně dítěte v kočárku.

Tento den se, i přes počáteční ošklivé počasí, velmi vydařil. Během celé akce jsem také získala mnoho nových přátel a moc jsem si to užila.

A jako bonus...Téměř 50 minut záznamu z celé akce, které natočily Noviny Velké Meziříčí, čehož si my všichni velmi vážíme.5 komentářů:

 1. Mně se vždycky hrozně líbila dámská móda během první republiky, takže na takovou akci bych šla určitě ráda, vypadá to suprově :)

  Lady Lenna

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme, akce byla vydařená. :) Tak třeba někdy příště :)

   Vymazat
 2. Hrozně se mi tento styl módy líbí :) skvělý článek!

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Obecně jsme dospěli k závěru, že v té době lidé věděli mnohem lépe, co jim sluší. Žádné odebrané jeansy a neforemné mikiny, ve kterých vypadá člověk jak krabice.

   Vymazat
 3. Krásné šaty! Styl první republiky se mi strašně líbí! Díky za inspiraci na novoroční retro ples:-).

  Měj se krásně!

  www.bygabra.cz

  OdpovědětVymazat